Artykuły


DŁUGOŚĆ ŻYCIA

Długość życia

Długość życia przypomina grę w toto-lotka, tylko, że w toto lotku sami skreślamy cyfry licząc na to, że uda nam się trafić w najwyższą wygraną a w życiu jest tak, że te cyfry zostały dawno skreślone tylko, że my nie wiemy jakie. Mam na myśli tysiące genów i ich mutacji, które dziedziczymy po swoich przodkach, choć czasami niektórzy wiedzą, że są dziedzicznie obciążeni i nie zagrają o najwyższą wygraną.
Przypominam sobie trzech siedzących obok siebie pod kroplówką pacjentów. Pierwszy 81-letni mężczyzna dość sprawny jak na swój wiek, bez poważniejszych chorób w wywiadzie na dodatek trochę otyły, palący papierosy od czasów młodości, czasami pracujący/wolny zawód/. Drugi pacjent 56 letni sportowiec były olimpijczyk po zawale , pytający mnie jak to jest „ ja cale życie uprawiam sport nawet teraz trochę trenuję , nie palę ,nie piję ,zdrowo się odżywiam a dostałem zawału mięśnia serca”. Trzeci pacjent 59 letni kolejarz , cale życie zawodowe pracujący fizycznie na torach, nie palący, odżywiający się przeciętnie z zawansowaną miażdżycą kończy dolnych, miażdżycą aorty i tętniakiem aorty brzusznej.
Obserwując tych pacjentów doszedłem do wniosku, że teoria o straszliwych i wszechstronnych skutkach palenia tytoniu jest co najmniej dziurawa a uprawianie sportu i świeże powietrze poprawiają bieżącą kondycję człowieka, /np. siłownie, sport/ ale nie mają wpływu na terminalny kres życia człowieka zapisany w genach. Współczesna medycyna potrafi jednak przedłużyć życie zwłaszcza w chorobach naczyniowych i nowotworowych ale warunkiem jest wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie.

Data publikacji: 23/03/2013
Kategoria: Rozmaitości

Zakres usług


Neurologia

Akupunktura

Akupresura

Nerwice, depresje

Chelatacja

Szybki kontakt


Gabinet
ul. Gałczyńskiego 19 (Sanitas), Bydgoszcz
poniedziałek, środa, piątek: 11:00

stat4u