Artykuły


Długowieczność Okinawa Stulatkowie

Długowieczność Okinawa Stulatkowie

Powszechnie znane jest zjawisko długowieczności wśród autochtonicznej populacji ludzi żyjących na nieco izolowanej południowej japońskiej wyspie Okinawa.
Na ten temat napisano wiele rozpraw i artykułów doszukując się długowieczności w sposobie odżywiania . „ owocami morza „ to znaczy rybami, małżami i krabami nie zawierającymi wielo- nienasyconych tłuszczów zwierzęcych a zawierającymi wiele potrzebnych dla zdrowia minerałów. Podkreślano także czystość środowiska ,czyste morskie powietrze itd.
Ale okazało się, że w populacji ludzi z Okinawy jest o kilkanaście procent mniej genów odpowiedzialnych za rozwój chorób nowotworowych, kilkanaście procent mniej genów odpowiedzialnych za rozwój chorób naczyniowych w tym cukrzycy niż wśród ludzi z kontynentu. Można to zjawisko przypisać tzw. Efektowi Założyciela to znaczy, że w pierwszej rodzinnej grupy osadników na tej odległej położonej na Morzu Południowo-Chińskim wyspie, w sposób przypadkowy, losowy mniej było osób obciążonych tymi chorobotwórczymi genami.
Efekt Założyciela ma również swoje odbicie w częstym występowaniu niektórych chorób w populacjach izolowanych/cukrzyca na małych wyspach/ pląsawica/chorea /Hutchinsona nad jeziorem Maracaibo w Wenezueli lub w populacjach izolujących się np. genetycznie uwarunkowane choroby spichrzeniowe i neurologiczne występujące tylko u Żydów.

Data publikacji: 24/02/2013
Kategoria: Rozmaitości

Zakres usług


Neurologia

Akupunktura

Akupresura

Nerwice, depresje

Chelatacja

Szybki kontakt


Gabinet
ul. Gałczyńskiego 19 (Sanitas), Bydgoszcz
poniedziałek, środa, piątek: 11:00

stat4u