Artykuły


Powódź

W Anglii we wszystkich starych, drewnianych piętrowych domach, obowiązuje instalacja ciężkich, grubych, samo zamykających się drzwi ognioodpornych nie przepuszczających pożaru do innych pomieszczeń a zwłaszcza na drewnianą klatkę schodową W Polsce drewniane piętrowe domy nie są problemem najwyższej wagi bo większość spłonęła w trakcie ostatnich wojen które się przez Polskę przetoczyły, ale powodzie były, są i będą. Ostatnia powódź pokazała prawie wszystkie tereny nią zagrożone. pokazała również jak wysoko w poszczególnych miejscach może sięgać woda. Otóż w miejscach gdzie woda powodziowa sięga pół metra, metr do półtora metra na terenach zalewanych i to nie tylko w czasie wielkiej powodzi, ale też innych mniejszych powodziach i podtopieniach spowodowanych przez lokalne mniejsze rzeki należało by wprowadzić obowiązkową instalację wodoszczelnych drzwi wejściowych do budynku i wodoszczelnych okien z grubszą szybą w piwnicach i na parterze.Te zabezpieczenia na pewno uchronią przy krótkotrwałym zalaniu terenu przed utratą domowego dobytku Dla tych którzy decydują się budować na terenach zagrożonych istnieje znany co najmniej od 2 tyś lat pomysł budowania domów na sztucznych wzniesieniach. zwanych terpami przez Fryzów zamieszkujących wyspy Fryzyjskie u brzegów morza Północnego w Holandii, Niemczech i Danii Niezależnie od tego przy zalewaniu płaskich terenów warto mieć taki niewielki kawałek podwyższonego przy domu terenu na który można szybko wstawić samochód, traktor lub wprowadzić bydło lub trzodę chlewną.

Wały ochronne przed wielką wodą powodziową sypane, podwyższane a w rzeczywistości jedne wielkie sito kanałów i nor piżmaków, karczowników ziemnowodnych i innych zwierząt, nor przechodzących na wylot przez wał.Aż prosi się aby środkiem takiego wału biegła pionowo aż do podstawy przegroda uniemożliwiająca powstawanie nor biegnących w poprzek całego wału. Nie mówię tu o ściance Larsena ale np. o grubej pionowo ustawionej folii uniemożliwiającej powstawanie tych nor i rozmywanie wału.

Podwyższanie wału to tysiące ludzi pracujących dzień i noc, to ciężki spręt, samochody koparki,spychacze dziesiątki tysięcy worków do napełnienia piaskiem.Aż prosi się aby Gminy na terenach powodziowych dysponowały długimi rękawami plastikowymi o średnicy 1 metra które szybko rozłożone na wale i wypełnione wodą ,doskonale przylegając do ziemi i do siebie podwyższą ten wał i ochronią przed zalaniem niżej położonych terenów.

Tagi: powódź

Data publikacji: 26/05/2010
Kategoria: Rozmaitości

Zakres usług


Neurologia

Akupunktura

Akupresura

Nerwice, depresje

Chelatacja

Szybki kontakt


Gabinet
ul. Gałczyńskiego 19 (Sanitas), Bydgoszcz
poniedziałek, środa, piątek: 11:00

stat4u