Artykuły


Toksyczne żelazo

Żelazo najważniejszy metal w organiźmie człowieka, gdy występuje w nadmiarze jest bardzo toksyczny i odpowiada za bardzo wiele chorób głównie wieku starszego ale zaczynających się w wieku średnim tj około 50 roku życia. Nadmiar żelaza ma kilka przyczyn, są to czynniki wrodzone genetycznie uwarunkowane jak np.gen hemochromatozy który występuje średnio u co 10 człowieka, ale choroba objawia się 1/1200 do 1/1400 osoby w postaci cukrzycy, uszkodzenia wątroby, trzustki,stawów , serca i jąder. W narządach tych tworzą się złogi hemosyderyny. W wieku 40-60 lat pojawia się powiększenie wątroby, dolegliwości żołądkowo jelitowe, stałe bóle stawowe, zaburzenia rytmu serca,obniżenie libido i ciągłe uczucie zmęczenia. Często u tych chorych pojawia się szarobrązowe zabarwienie skóry zwłaszcza twarzy a w wątrobie rozwija się rak wątroby.


Są to objawy w pełni rozwiniętej hemosyderozy, ale jak podają inne źródła u bezobjawowych nosicieli 2 mutacji C282Y
i H63D genu HFE istnieje skłonność do zpichrzania większej niż normalnie ilości żelaza w organizmie.


Zwiększona ilość żelaza występuje także w otyłości i zespole metabolicznym i przewlekłej niekontrolowanej suplementacji dietetycznej. Żelazo odpowiedzialne jest także za rozwój miażdżycy. Kobiety do okresu menopauzy na ogół nie mają nadmiaru żelaza ani miażdżycy w przeciwieństwie do mężczyzn, ale potem szybko u nich rozwija się miażdżyca.
Niektórzy badacze sugerują,że żelazo jest głównym sprawcą
powstawania i rozwoju tej choroby poprzez udział w procesach utleniania /stan prooksydacyjny/ wytwarzania wolnych rodników i niszczenia komórek w ścianie naczyniowej.
Dużo żelaza odkłada się także w obszarze mikrokrążenia i w małych tętnicach których pogrubiałe i sztywne ściany zawierają złogi fosfolipidów,wapnia,glinu, miedzi i żelaza i nie reagują na żadne środki rozszerzające naczynia.

Tagi: Chelatacja, cukrzyca, miażdżyca

Data publikacji: 15/01/2010
Kategoria: Chelatacja, Medycyna

Zakres usług


Neurologia

Akupunktura

Akupresura

Nerwice, depresje

Chelatacja

Szybki kontakt


Gabinet
ul. Gałczyńskiego 19 (Sanitas), Bydgoszcz
poniedziałek, środa, piątek: 11:00

stat4u